Zoom.jpg

GÜMRÜK MEVZUATI VE UYGULAMALARI

(ZOOM'DA ONLINE)

Amaç

 

Dış Ticaret'in mevzuatında ithalatın daha fazla bürokrasi içermesi sebebiyle, ithalata dair tüm konular tüm ayrıntıları ile ele alınırken, gümrük mevzuatı ve konuya dair uygulamalar da ele alınarak, katılımcıların bu konudaki bilgi ve beceri seviyelerinin en üst düzeye taşınılması amaçlanmaktadır.

Eğitim İçeriği

GÜMRÜK MEVZUATI

1-  Gümrük Kanunu ve Yönetmeliğinde Temel Tanımlar

 •  Amaç, Kapsam ve Temsil Kavramları

 •  Onaylanmış Kişi ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Kavramları

      

 2-  Gümrükçe Onaylanmış İşlem ve Kullanım Şekilleri

 •  Gümrük Rejimleri (İthalat, İhracat, Antrepo, Transit vb)

 •  Eşyanın İmhası- Gümrüğe Terk Edilmesi-Türkiye Gümrük Bölgesi Dışına Yeniden İhracı

 3-  Eşyanın Uluslararası Tarife Pozisyonunun Bilinmesinin Önemi

 •  G.T.İ.P Kavramı

 •  Eşyanın Türkiye Gümrük Bölgesine Girmesi

4-  Gümrük İşlemlerinde İş Akışları

 •  Gümrük Kanunu usulsüzlük Cezaları

 •  Gümrük Kanunu ve Kaçakçılık Kanunu Cezaları

5-  Eşyanın Menşei

6- Eşyanın Gümrük Kıymeti

7- Gümrük iş süreçleri

 • İhracat Gümrük Operasyonu (İhracat talimatından –gümrük işlemleri tamamı)

 • İthalat Gümrük Operasyonu (Yurtdışı ihbarından –gümrük işlemlerinin tamamı)

   

8-  Beyan ve Beyan sonrası işlemler

 • Onay

 • Muayene

 • Vergilerin ödenmesi veya teminata bağlanması

9-  Gümrük Vergileri ve Hesaplama yöntemleri 

 •  Gümrük Vergileri

 •  Vergi Hesaplama yöntemleri

 •  Verginin matrahı

 

EĞİTMEN: Dr.Hakan Kaya

 

NE DEDİLER ?

Aksa Akrilik - Beste Çuhadar (172.dönem) : Eğitimin çok verimli olduğunu ve işimle tamamıyla uygulanabilir olduğunu düşünüyorum. Eğitmen eğitim süresi boyunca anlaşılabilir ve dinamikti. Açıklayıcı bir eğitimdi.

Miles Makina - Mehmet Ali Hakan (172.dönem) : Harikaydı. Hakan hoca alanında 1 numara.

4 Stones Dış Ticaret - Eda Tamtabak (172.dönem) : Çok yararlı bir eğitim. Güncel hayat ile uyarlanılabilir ve öğrenilebilir şekilde anlatılan bir eğitimdi.

Oyak Renault- Murat Candemir : Hakan hocamın konuya hâkimiyeti sıcak yaklaşımı bu konuya ilgimi arttırmaya yaradı. Diğer eğitimlere de katılmak dileğiyle!

 

Mobil Oil Türk A.Ş - Volkan Cömert : Her bakımdan faydalı, öğretici, sahadan örneklerle daha da ilgi çekici ve zevkli hale getirilmiş dış ticaret eğitimi için Hakan bey'e çok teşekkür ediyorum.

Mado – İbrahim Hakkı Bayrak : Çok değerli bir faaliyet oldu benim için. Çok şey öğrendim ve kariyerim için kafamda net olmayan sorulara cevap bulduğumu düşünüyorum.

 

İnfo-TRON – Leyla Yılmaz : Gayet güzel ve verimli bir eğitimdi. Hakan hocanın ağzına sağlık.

 

AVEBE Nişasta – Selda Uyanık : Her bakımdan yeterli ve faydalı bir eğitim oldu. Zevkle dolu dolu 2 gün geçirdik. Çok teşekkürler.

 

Çanakçılar Seramik/CREAVİT – Cihan Yurt : Akreditif ile ilgili kafamızda olan tüm soru işaretlerine açık bir şekilde cevap bulabildiğim bire bir soru cevabın samimiyetle yapıldığı, üst düzey bilgilere sahip bir eğitmen tarafından değerli bilgilerin bize iletilmesi çok güzeldi. ARC VE Sn.Dr.Hakan Çınar’a çok teşekkür ederiz.

 

Emuge Franken – Aysan ÜRGÜN : Çok verimli bir eğitimdi. Beklentimin üzerindeydi. Eğitimden ve içeriğinden çok memnun ayrıldım. ARC’ye böyle bir eğitimi düzenlemelerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

 

Ogün Acar (Bireysel Katılımcı) : Dış Ticaret/ Mevzuat konularından artık korkmuyorum, Ne yapmam hangi yoldan nasıl gitmem gerektiğini biliyorum. Hakan hoca gibi somut başarılar örneğini görmekten dolayı şanslı hissediyorum. Uzmanlık alanına hakimiyet, bilginin aktarımı konusundaki formasyon ilk kez bu kadar memnuniyet duyuyorum.

 

Turkcell - İsmail Tünay : Konuya hâkimiyet ve anlatım becerisi yüksek bir hocamızdan böyle ağır bir dersi, çok kolaymış gibi öğrenmenin keyfini sürüyorum. Anlatıcının (Hakan hoca) ne kadar önemli olduğuna şahit oldum.

 

As Dağıtım - Selin İren: Kısa süreye sığdırılmış oldukça verimli bir programdı. Hakan hoca bilgi aktarmada çok profesyoneldi. Kendisine teşekkürlerimi sunarım ve ARC Eğitim danışmanlık şirketine de ayrıca böyle kısa ve yoğun bir program hazırladığı için teşekkür ederim.

 

Turkcell - Ayşenur Gözaydın : Hem anlatım şekli, hem de verilen örneklerle bu kadar geniş kapsamlı ve anlaşılması zor bir konu benim açımdan çok akılda kalıcı olmuştur. Yaptığım işte kullanıp uygulayabileceğim birçok konu hakkında bilgi sahibi oldum. Hakan hoca bugüne kadar gördüğüm en iyi hocalardan biriydi. Bu kadar ağır bir konuyu Hakan hoca'dan başka birisinin bu kadar iyi anlatabileceğini sanmıyorum.

 

Lucas Elektrik -Gülay Tanrıver : Bu program benim için çok eğitici oldu! Hakan hocaya çok teşekkür ediyorum. (dış ticaretten korkmuyorum artık:)

 

Kale Oto- Ayhan Aktaş : Hangi eğitim olursa olsun, eğitimin katılımcılar için faydalı ve eğlenceli olmasını sağlayan eğitimci olduğunu bu eğitimde bir kez daha gördüm. Hakan bey'e çok teşekkür ederim.

 

Sunjüt (Greif) - Gülşah Kolsuz : Öncelikle Hakan Hocanın açık anlatımı ve örnekleri konuyu daha iyi kavramamıza neden oldu. Yaptığım işin teorik kısmını daha iyi anladım. Seminerin katkıları olduğuna inanıyorum. Her şey için teşekkürler.

 

Barsan Lojistik - Emel Usta : Ben tek kelimeyle Hakan Bey'in konuya hâkimiyetine ve işleyiş tarzına hayran kaldım. Tekrar başka bir konudaki seminerine katılmak isterim.

 

Temsa - Anış Paydak : Bu kadar teknik konuların bu kadar eğlenceli şekilde anlatılması çok güzel bir sürpriz oldu. Hakan Bey işine çok hakim, iletişimi çok iyi, tebrik ediyorum.

 

Ayşegül Doğan (Bireysel Katılımcı) : Bu eğitimin benim için çok faydalı bir eğitim olduğuna inanıyorum. Hakan hocamın da dış ticaret hakkında üstün bilgileri ve bizi bilgilendirdiği için minnet borçluyum. Bana dış ticareti gerçekten de sevdirdi. :) Teşekkürler

Barsan Lojistik - Esran Deveci : Örnekli ve uygulamalı anlatımı ile konuya hâkim olan, eğlenceli anlatımıyla anlama sorunu yaşatmadığı için Sn. Hakan Bey'e Teşekkür ederim.

Turkcell - Arzu Akçay : Eğiticinin anlatım tarzı mükemmel, işlenen konu mevcut işimde şuan için tam anlamı ile kullanmıyor olmama rağmen Hakan Bey'in anlatım tarzından dolayı kişisel olarak konuya merakım uyandı.

 

Maersk  - Banu Yalçın : Eğitimin interaktif ve soru-cevap yönünde ilerlemesi ve örnekler, tecrübelerle tarafsızca renklendirilmesi akıcılığı sağlıyor. Bu nedenle eğitim, keyifli ve öğreticiydi. Teşekkürler.

 

Göktay İnşaat - Sutay Hamzapaşaoğlu : Çok samimi olarak söylemek gerekirse; katıldığım gerek yurtdışındaki gerekse Türkiye'deki eğitimlere kıyasla kesinlikle harikulade bir eğitim. Hakan hocanın sıcaklığı, cana yakınlığı ve konuya olan hâkimiyeti olağanüstü. Bülent hocanın da aynı şekilde profesyonelliği bu eğitimi kelimenin tam anlamıyla eşsiz kılıyor. Bir eğitim ancak bu kadar öğretici ve keyifli yapılabilir ve organize edilebilir. Lokasyon seçimi de ayrıca çok uygundu. Her şey için teşekkürler.

 

Program Detayı

Program Tarihi           17 Ekim Cumartesi 09:30-13:30 / 18 Ekim Pazar 13:30 - 17:30

Program Ücreti          750 TL + KDV 

 • Katılım için aşağıda yer alan Kayıt Formu'nun doldurulması ve elektronik yolla tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.

 • Eğitim bedelinin, Denizbank Sultanahmet Şubesi TR10 0013 4000 0144 3495 3000 01 Iban nolu ARC Eğitim Hesabına yatırılması gerekmektedir.) Hesap No:  1485-14434953-351

 • Ödemenin eğitim tarihinden 2 iş günü önce yapılması ve dekontun tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.

 • Eğitim bedeline, eğitim dokümanları ve sertifika dahildir.

 • ARC gerektiğinde eğitim mekanını veya eğitmeni değiştirme, programı iptal etme veya erteleme hakkını saklı tutmaktadır.

 • Kayıt için  0212 212 76 11 veya 0533 815 80 60 numaralı telefonu arayarak, veya arc@arc.com.tr mail adresinden kayıt ve katılımcı tanıma formu isteyebilirsiniz.

Katılımcı Profili

Bu eğitime, ithalat – ihracat departmanlarında çalışan ve gümrük uygulamalarının her tür ayrıntısını öğrenmek isteyen, yeni başlayan seviyesindekiler dahil tüm kişilerin katılması mümkündür.